Hírek
Elhunyt Törőcsik Mari
A Nemzeti Színház társulata mély fájdalommal tudatja, hogy ma hajnalban, hosszú betegeskedés után, életének 86. évében elhunyt Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, háromszoros Kossuth-, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész. A Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Törőcsik Marit a Nemzeti Színház saját halottjának tekinti.
„Köszönjük nektek, veletek vagyunk!”
A kaposvári Csiky Gergely Színház által indított „Köszönjük nektek, veletek vagyunk!” kampány célja a figyelem felhívása a világjárványban a frontvonalban dolgozó orvosok, nővérek, ápolók kitartó, lelkiismeretes munkájára.
Helen Mirren üzenete a színházi világnap alkalmából
Helen Mirren az egyik legjelentősebb, nemzetközileg is elismert angol színésznő, aki számos színházi, filmes szerepével aratott sikert. A királynő című filmben nyújtott alakításával elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat.
Az összes műsor
2021. április 18.vasárnap Andrea, IlmaA csárdás-ápolás művészete
A csárdás-ápolás művészete című előadás két alkotó-előadója egymást inspirálva és kiegészítve nyilatkozik a közös kelet-közép európai gyökerekről, a reggeli kávéról, a humanizmusról, egy jó fotóról, az empátia szükségességéről, a világ megismerésének lehetőségéről (vagy lehetetlenségéről), a kultúra jelentőségéről, magán-mítoszokról, a bujkáló transzcendensről, a jó sör habjáról – egészen apró és végtelenül nagy, banálisan hétköznapi és patetikusan ünnepi dolgokról. mindezt egy elvont (elméleti) csárdás karbantartási előírásait tartalmazó ismertetőre hivatkozva.
Az ifjú Werther szenvedései
Amikor Werther megismeri Lottét, különleges vonzást érez a fiatal nő iránt, aki édesanyjuk halála óta gondozza nyolc testvérét, miközben lelkesedni tud még olyan dolgok iránt, mint például a költészet. Sőt ugyanazokat a verseket tudja kívülről idézni, mint a férfi. De sajnos Lotte már másé, Alberttel jár jegyben. A három fiatal összebarátkozik, mígnem Werther számára világossá válik, hogy menthetetlenül és végérvényesen beleszeretett a lányba. Mindenki számára jobb lesz, ha többé nem találkozik a lánnyal. Inkább az udvarnál próbálja építeni karrierjét, de ez egy polgári származású fiatal számára csaknem lehetetlen. Amikor pedig megtudja, hogy Lotte és Albert összeházasodtak, anélkül, hogy meghívták volna őt a szertartásra, visszatér vidékre. Vajon Lotte megcsalja Albertet? Vagy akár el is hagyja férjét őérte? Vagy pedig Werther csak bebeszélt magának valamit és inkább el kellene felejtenie ezt a kilátástalan szerelmet? A szerelmi háromszög egyre nagyobb feszültséget okoz, míg a helyzet az elviselhetetlenségig fokozódik…
A csak a szívét követő ifjú Werther története a 18. század végére a fiatal generáció kultkönyvévé vált. Goethe ezzel a zseniális korai művével, szívének minden keservével, saját tapasztalatait feldolgozva generációkon átívelően máig megérinti az olvasókat.
Az örök rab
Makszim Gorkij Orosz Drámai Színház (Asztana, Kazahsztán)
Az előadás nyelve: orosz (szerb felirattal)
Mélyebben akartuk átgondolni a dolgokat. A terror legaljáig, a gyökerekig akartunk leásni. Amiről szó van, eszmei, ideológiai terror, mentális terror és személyes terror. Különböző szemszögekből szerettük volna górcső alá venni a terrorizmust. És a Mankurt alapján elkezdtük begyűjteni az anyagot. (Barzu Abdurazzakov, rendező)
Különböző beszélgetésekben vettünk részt. Szerencsénk volt, hogy ilyen csodás rendezővel volt dolgunk, akit a színház meghívott. Hihetetlen tapasztalat ez, mesterségóra a javából. Rengeteget tanultam. Az a fajta rendező, aki eléri, hogy jobban játsszunk másoknál. (Szergej Mastakov, színész)
Égigérő Mesefa első virága - Medve ének
a kecskeméti Ciróka Bábszínház előadása
Nyírfakéreg kosárkám, hej regő, regékkel teli…”
Így kezdi meséjét az énekek tudója a kíváncsi Kismedvéről és szigorú atyjáról, a Világügyelő Nagymedvéről. Valamikor réges-régen, amikor a Nap és a Hold még égi kunyhójában lakott, elindult a bocs, hogy megismerje a földi világot. A sztyeppék bokrosában ott sompolygott az Ezüstróka, a zúzmarás cirbolyafenyők fölött vijjogott a Fehérfejű Halász- Sas és a jeges folyókban fickándozott a Tokhal, a vizek fejedelme. S hogy miként lelt közöttük barátokra a mi kis mackónk? Erről szól a mesénk!
vogul mondából írta: G. Szász Ilona
Játssza: Krucsó Júlia Rita
Gyöngyhajú lány balladája
Mindenkiben ott van a szunnyadó gyermek, így a tündérmeséket a felnőttek is szeretik, csak be kell őket csomagolni „felnőtt köntösbe”!
Március 12-én a RaM Colosseum színpadán nagy sikerrel került bemutatásra a „Gyöngyhajú lány balladája” című musical, mely egy fiatal lány felnőtté válásán, első nagy szerelmi csalódásán keresztül idézi meg a Balaton part, a tó ősi mitikus legendáit.
A színpadon 24 ExperiDance táncművész, a mikrofonoknál 5 kiváló musicalszínész, a mese erősítésére 21 szenzációs Omega-sláger! Egy történet, amit mindenki átélt, aki volt fiatal és szerelmes!
Az Omega együttes és az ExperiDance Production több mint fél év gondos tervezés, aprólékos egyeztetés és lázas alkotómunka után Szomor György, Koós Réka, Fésűs Nelly, Lux Ádám, R. Kárpáti Péter, Simon Panna Bogi és Békefi Viktória főszereplésével állította színpadra új darabját, amelyben olyan világszínvonalú slágerek csendülnek fel, mint a Trombitás Frédi, a Régi Csibészek, az Ezüst Eső, a Petróleumlámpa, a Ha én szél lehetnék vagy a Gyöngyhajú lány...
Három nővér
A Három nővér egy olyan dráma, amelyben több szimbólum lapul, mint hétköznapi valós helyzet. Pedig a hétköznapi valóság látszatát teremti meg az olvasható szöveg. Képzeljünk el egy olyan történetet a 20. század elejéről, ami egy olyan pár év alatt játszódik le, amely négy nap kb. 1-1 órájáról szól. Legalábbis az eredeti szöveg szerint. Akár egy modern filmsorozat négy része.
Így szerettek ők - Kosztolányi Dezső, Harmos Ilona, Radákovich Mária
Az Így szerettek ők sorozat (Nyáry Krisztián országos sikerű könyvei nyomán), a legismertebb magyar írók és költők szerelmi életét, nem szokványos életszakaszait, tragikus és komikus érzelmi epizódjait veszi alapul. Kizárólag ez eredeti dokumentumok, levelek, naplók, feljegyzések alapján.
A sorozat előadásai József Attila (Kozmutza Flóra, Illyés Gyula), Kosztolányi Dezső (Harmos Ilona, Radákovich Mária), Szabó Lőrinc (Mikes Klára, Korzáti Erzsébet), Karinthy Frigyes(Böhm Aranka, Déry Tibor), Móricz Zsigmond (Holics Janka, Simonyi Mária), Ady Endre (Brüll Adél, Diósy Ödön) és Cziffra György (Cziffra Soleika) szerelmi életét dolgozza fel.
Az Így szerettek ők sorozatra akár 3 előadásos bérletet is válthatnak, a diákok kedvezményes áron – azt pedig, hogy melyik három szerző történeteire kíváncsiak, maguk választhatják meg a bérlet megváltásakor.
Kosztolányi Dezső
"Ugye most róla is szeretne hallani? Nem szívesen bár (!) – de mesélek kicsikét. Hát gyönyörű és szép és egyetlen, és rajta kívül nem lehet más a világon. És egészségesnek kell lennie, mert nem, nem és nem engedem őt át a betegségnek. Tegnap megcsókoltam őt olyan érzéssel és olyan akarattal, szeretettel, szerelemmel, hogy vagy el kell tűnni a betegségének a torkáról, nyakáról, vagy pedig én kell, hogy átvegyem tőle. Őrültség, amit itt össze-vissza írok, de így van. Neki meg kell gyógyulnia rövidesen, tökéletesen. Más most egyáltalán nem fontos. – Jól érzi magát, és jól néz ki. Néhány keserves nap és éjszaka után megnyugodott. Kell, hogy megérezze az én föltétlen bizalmamat és erős akaratomat az ő egészségében. Nagyokat járunk ebben a csípős, januári tavaszban, és szeretjük egymást igazán és mélyen.
Látja – Maga kedves jó Milán – lesz ami lesz! Ha januárban tavasz lehet, ha a Logody utcában és Attila utcában megindul a föld, meginognak a házak, megrepednek az úttestek, akkor egyszercsak még Kosztolányi Dezső is megindulhat az én nagy szerelmemtől és elindulhat ide hozzám.
Nem tudom, olvasta-e, hogy az Attila utca és Logody utcában 27 cm-re tolódott el a föld. A napokban történt. Azóta már semmit se tartok lehetetlennek. Szinte szimbólumnak tekintem ezt a két földindulást éppen ebben a két utcában." - Radákovich Mária levele Füst Milánhoz, aki fedezte Kosztolányi titkos szerelmét.