Kategória Rendezés
  • Bolond Istók

    Bolond Istók

    A Jókai Színház minden évben kiválaszt egy, az iskolai tananyaghoz szorosan kapcsolódó alkotást, melyet kifejezetten az iskolás korosztály számára hoz létre, s melyben a Színitanház hallgatói is megmutathatják színpadi rátermettségüket. Kosztolányi Édes Annája, a Tartuffe „1949" című darab, Csokonai Dorottyája,  Shakespeare Lóvátett lovagok című komédiája, Szophoklész Antigonéja, Arany Toldija, valamint  Mikszáth Kálmán  Szent Péter esernyőjének színpadi adaptációja után  ebben az évadban a választás Arany János Bolond Istók című elbeszélő költeményére esett. Árkosi Árpád Jászai-díjas rendező. Amatőr színházcsinálóként került kapcsolatba a színházzal 1968-ban. 1978-ban kezdett el rendezni hivatásos színházakban, többek között Szolnokon, Szegeden, Debrecenben, Miskolcon és számos határon túli magyar színházban is. 2005–2006-ban a debreceni Csokonai Színház prózai tagozatának vezetője volt, és jelenleg is rendszeresen vállal rendezést Debrecenben. Kőszínházi rendezésein túl, az alternatív szcénában is folyamatosan hoz létre előadásokat, első ilyen jellegű rendezése a Woyzeck volt, 1987-ben. „Nekem a színház valójában az élet iskolája, amelybe minden nap bejárok. Önző módon arra vagyok kíváncsi, hogy egy anyaggal és egy embercsoporttal kapcsolatba kerülve, mi történik velem, és hová érkezünk meg együtt.”
  • Bolond nem én vagyok

    Bolond nem én vagyok

    „Egy szép napon majd hivatalosan is elismerik, hogy amit mi valóságnak keresztelünk el, az még inkább illúzió, mint az álmok világa.” Salvador DaliA darab rólunk szól, a hétköznapok hőseiről, kicsit másképp, a megszokottság útjáról letérve.
  • Bolond vasárnap

    Bolond vasárnap

    „Aki egyszer a Napraforgó üdülőben pihent, többé nem tud pihenni… máshol.” Zürcsev nem relaxálni jön a Napraforgóba, hanem egy aláírásért az ott üdülő Leo Bujkálovtól. Azonban egyszerű munkásemberként nem könnyű bejutni, így a férfi a híres tornász bajnoknő, Klára Lurkóva férjének adja ki magát. A terv működik, elindul megkeresni Bujkálovot, ám egyszer csak megjelenik maga Klára, hogy kivegyen egy szobát, és találkozzon szerelmével, Ivánnal. Ha ez nem lenne elég bonyodalom, a félőrült professzor felesége, Tudorina rögeszméje, hogy Bujkálov a szeretője, és a képzelt viszonyról tájékoztatja férjét is. Bujkálov ezután minden lehetséges helyre elbújik az üdülőbe tartó férj haragja elől, jelentősen megnehezítve az őt kereső Zürcsev dolgát, aki közben az álfeleségét is próbálja elkerülni. A nagy összevisszaságban Vera Szigorova igazgatónő és Sokkova doktornő mindenkit fenyőesszencia fürdőre és sokkterápiára akar beutalni, hogy kicsit lenyugtassák a kedélyeket. A káosz fokozódik, amikor megérkezik Iván, és megtudja, hogy élete párjának az állítólagos férje a Napraforgóban szállt meg…A Bolond vasárnap címéhez híven egy igazi káoszba torkolló, helyzetkomédiában bővelkedő napnak a történetét meséli el. Az orosz irodalom jelentős alakja, Valentyin Katajev ízig-vérig komédiát írt, a fordítást pedig egy magyar kincsünknek, Romhányi Józsefnek köszönhetjük.         
  • Bolondok

    Bolondok

    "Az élet olyan, mint egy drága kabát, személyre szabott". Valóban így van? Nem lehetünk sokszínűek, mint a tavaszi rét? Nem lehetünk hívők és hitetlenek egyszerre? Mekkora ez a kabát? Lehet, hogy túl szűk vagy éppenséggel lötyög rajtunk? Kérdőmondatok végtelen áradata az egész élet? Lám még ez is kérdőmondat. Mi végből vagyunk, akik vagyunk és hová tartunk, van-e hová tartani? Létezhet-e folytatás, vagy mint a virág elszáradunk, és szerves részeink egyesülnek a bolygó talajával, ennyi volt és nincs tovább. Hívők és ateisták, kapaszkodók ezreit futószalagon gyártják, hogy könnyebbé tegyék a befejezést. Mert gyávák vagyunk és félünk, félünk mindentől, ami ismeretlen. A válaszok elegye felold és átír minden "igazságot", és ez a folyton változó képlékeny keverék nem ad valódi, kézzelfogható választ. "Mert a válaszok elfoszlanak, mint egy lassú keringő". Egy kis szembenézésre hívja Önöket a Pótszék Társulat, némi humort csepegtetve a tragédiaként megélt végkifejletbe.
  • Bolondok hajója

    Bolondok hajója

    Ki a bolond? Például bolond az, aki az akar lenni, ami nem ő, aki fonákul és értelmetlenül viselkedik, és nem ismeri fel, milyen nevetséges. Ha gátat akarunk vetni a bolondság további elharapódzásának, akkor a bolondságot tetten kell érni, le kell leplezni, ki kell figurázni. A néző fölismerheti, hogy a bolondságok száma korlátlanul szaporítható. Bolondságunk fölismerésével megnyílhat a bölcsességhez vezető út…
  • Bonnie & Clyde

    Bonnie & Clyde

    Bonnie és Clyde híres-hírhedt gengszterszerelme körül már akkor hatalmas kultusz keletkezett, amikor az elvadult gyilkos szerelmespár tagjai, Bonnie Elizabeth Parker és Clyde Chestnut Barrow még aktívak voltak. A sajtót és a közbeszédet élénken foglalkoztatta az őket övező minden kis mozzanat, valósággal ünnepelték őket, haláluk után pedig gyorsan legendává váltak. A Warren Beatty és Faye Dunaway főszereplésével készült, mára kultikussá vált, 9 Oscar-díjra jelölt film, valamint a legendás életepizódok alapján készült el 2011-ben a sikergyanús Broadway-musical, mely az eredeti történethez és annak utóéletéhez hűen keveri a különböző műfajokat: a zene, a mozgás és az érzelmes prózai jelenetek mellett filmes bejátszások gazdagítják nemcsak a látványt, hanem a történetet is.
  • Bor, mámor, szerelem

    Bor, mámor, szerelem

    Mi kell egy felejthetetlen estéhez? Bor, mámor, szerelem? Igen! Pillantsanak be egy kis vidéki fogadó életébe, ahol senki nem az, akinek látszik... A kiszolgálás csapnivaló, ám a hangulat annál vérpezsdítőbb! Vajon hogy alakul a zeneszerző és a primadonna szerelme? Felbolygathatja-e a gazdag földbirtokosnő az eltitkolt házasok életét, s hogy a főszakács el tud-e készíteni egy rántottát? Na, és ki az a Kőváry...?! Minden kiderül, és míg a szálak bogozódnak, a legnagyobb operett slágerek csendülnek fel a művészek előadásában.
  • Borban él az élet

    Borban él az élet

    Egy műsor, amely méltó emléket állít annak a kornak és vidéknek, amelyikben Máthiász János odaadó tevékenységével kivívta a borok tiszteletét. Kiemelkedő munkásságát sok helyen a magyarsággal azonosítják; a fajták, amelyek nemesítői munkásságának mérföldkövei, a mai napig zömmel fellelhetők a világban, így a világ-tudás részei is egyben. A bor pedig nótaszóval az igazi! A gálát bordalok tarkítják és minden előadás borkóstolóval egybekötött.
  • Boribon nyaral

    Boribon nyaral

    Boribon és Annipanni néhány napos tóparti nyaralásra készül. Egy akkora tóhoz, ami majdnem olyan nagy, mint a tenger! Boribon azonnal pancsolni szeretne, csakhogy nyaralni menni nem ennyire egyszerű. Hogy miért nem az? Milyen kalandok közepette jutnak el a történet főszereplői – Boribon és Annapanni – a várva várt pancsolásig? Út közben milyen kalandokba keverednek a többi szeretett karakter, Süni, Nyuszi és Béka társaságában? Kiderül az előadásból! 
  • Borisz Davidovics síremléke

    Borisz Davidovics síremléke

    „...És a forradalom nem eszi meg többé gyermekeit, csak szüli őket sorra, ahogy a költő mondaná, terpeszben a sír fölött, ezért kellenek újabb és újabb sírok, és sír a lélek is, ha elfogytak, mert akkor nincs miért harcolni tovább, megbicsaklanak a lábak, fáradtan csüngenek a fegyvertartó kezek, és nem cseng az ének, csak a varjak károgása hallatszik, a forradalmak dicső temetőjében.”
  • Borisz Godunov

    Borisz Godunov

    1598. február 17-én az orosz állam történetében szokatlan esemény játszódott le: először választottak cárt országos gyűlésen. Addig a trón a legendás Ruriktól származó dinasztián belül öröklődött. De az előző cár utód nélkül halt meg, és új uralkodónak egyhangúan Borisz Godunov bojárt választották meg, aki sem cári előddel, sem az uralkodó moszkvai hercegek családjával nem állt rokoni kapcsolatban. Ez a körülmény mindvégig akadálya volt annak, hogy Boriszt elfogadják a bojárok és a nép. Kortársait és az utókort azóta is foglalkoztatja, minek volt köszönhető hirtelen felemelkedése – sokak szerint véres bűncselekmények árán szerezte meg a trónt. Fő bűnének vélik, hogy megölette Gyimitrij cárevicset, a trón várományosát.Mindenki megdöbbent, amikor Borisz uralkodásának ötödik évében felbukkant egy fiatal szerzetes azzal, hogy ő az életben maradt trónörökös, Gyimitrij, és trónra kíván lépni. Ezzel az eseménnyel kezdődtek az orosz történelem zűrzavaros időknek nevezett évei. Polgárháborúk állandóan változó frontokkal, a cári trónért folytatott ádáz politikai csaták és háborúk közepette zajlott az élet az országban. A Borisz halálát követő nyolc évben még hét ál-Gyimitrij jelentette be igényét a trónra, és az országnak ezalatt, a háborúk mellett, négy cárt kellett elviselnie.Nem csoda, ha a nép egy idő után már közömbösen, sőt gunyorosan figyeli, ahogy újabb és újabb uralkodók és bitorlók váltják egymást a trónon.