Kategória Rendezés
  • A kíváncsi kiscsikó

    A kíváncsi kiscsikó

    Játék a hangokkal, mozgással, ritmusokkal
    A Mesebolt Bábszínház pöttömszínházi előadása

    "Kiscsikó, kiscsikó,
    Az én Ráróm hintaló.
    Felülök rá, hoppla-hó!
    Úgy repülünk, mint az álom
    Messzi hetedhét határon."
    (Palotay Gyöngyvér)
  • A kölcsönkért gyufa

    A kölcsönkért gyufa

    A XIX. századi Finnországban, a fejlődés sodrából kimaradt tanyavilágban és kisvárosban játszódó történet tele van olyan népi humorral, ami minket leginkább a székely vicceinkre emlékeztet.Elfogyott a gyufa a tanyán. Antti elballag a szomszéd tanyára, hogy kérjen gyufát.
    De hogy kerül Antti a városba? 
    És lehet, hogy elhajózott Amerikába? Gyufáért?
  • A kommunizmuz története elmebetegeknek

    A kommunizmuz története elmebetegeknek

    Balázs Zoltán chicagói rendezése Budapesten -  az előadás angol nyelven magyar felirattal látható  
    2016. március 16-án mutatták be Balázs Zoltán rendezésében Matei Vișniec A kommunizmus története elmebetegeknek című abszurdját a chicagói Trap Door Theatre-ben. A Maladype Színház művészeti vezetője az amerikai alkotóműhely alapító-igazgatójának, Beata Pilch meghívására érkezett a Szelek városába, ahol rendezését jelentős közönség- és szakmai érdeklődés kísérte. A chicagói Trap Door Theatre-ben bemutatott A kommunizmus története elmebetegeknek című előadás budapesti bemutatója június 8-án lesz a Budapesti Bábszínház nagyszínpadán. A magyarországi vendégjáték után az előadás továbbutazik a nagyszebeni SIBFEST Nemzetközi Színházi Fesztiválra, majd Nagybányán, Brassóban és Constanzán is bemutatkozik
    .A darabról:
    Jurij Petrovszkij fiatal szovjet író a szocializmus építéséről írt novelláiért és elbeszéléseiért megkapja az Állami Díjat, amelyet személyesen a dicső Sztálin elvtárs ad át neki. Az Írószövetség különleges feladatra szemeli ki: azzal bízza meg, hogy őrülteket részesítsen ideológiai kiképzésben, ezért rövid elbeszélésekben mondja el egy elmegyógyintézet ápoltjainak a kommunizmus történetét. Megbízói instrukciói szerint: "Vesse latba egész tehetségét és hazafiságát, hogy elmebetegeinket is táplálhassa a remény, melyet a Nagy Októberi Szocialista Forradalom gyújtott a világ dolgozóinak szívében..."
    A Trap Door Theatre-ről:
    Beata Pilch legfőbb küldetésének a kortárs európai művek bemutatását tartja. Színházára a tradíciók és a modern eszközök ötvözése jellemző, amellyel a mai modern társadalomban megjelenő abszurditást fejezi ki. A színház társulata 1994-ben hozta létre állandó játszóhelyét Chicagóban, ahol eddig több mint hetven előadásukat élvezhette az amerikai közönség.
  • A könnyehulló madár

    A könnyehulló madár

    A történet főhőse egy idős korára magára maradó, ám annál jobbkedvű, komisz szegényember, aki mások szerint dologtalanul éli világát. Miután jól összeveszik az őt gúnyoló vajákos asszonyokkal, elmeséli történetét: különös kalandok árán sikerül eljutnia a Sárkány birodalmába, hogy kiszabadítsa a fogvatartott Könnyehulló Madarat, akinek gyógyító ereje enyhülést hozhat a világnak. Útja során mellé szegődik a Fekete Lány, akinek köszönhetően a történet vége nem várt fordulatot tesz. A történet rávilágít bennünket, hogy bizony nem vagyunk tökéletesek, és sokszor a évedéseink, vagy „vakságunk” áldozatai vagyunk. Kellő lelki erővel és alázattal azonban felülemelkedhetünk hibáinkon, és a legveszedelmesebb ellenségeinket is magunk mögé utasíthatjuk.

    Az előadásban nagy szerep jut a színészek virtuozitásának, a jelmezek látványos és humoros látványvilágának, hogy a gyermekek figyelmét játékosan vezessük az egész mesén keresztül.

    Szereposztás:
    Szegénylegény
    Bruckner RolandVajákos asszonyok, Kelekótya Madár
    Piller ÁdámAnya, Könnyehulló Madár
    Venczel HajnalkaKígyó, Fekete lány
    Nagy ZsuzsiTáltos ló, Ördög, Tolvaj
    Tóth ÁkosÖrdögök Öreganyja, Sárkány
    Nagy Gábortolvaj, ördög
    Piller Ádám
    Díszlet: Szűcs József Szöcske
    Technikus: Kovács László
  • A Könyvmoly

    A Könyvmoly

    A Könyvmoly – egy bábszínész – a könyvek között élő meghatározhatatlan lény, aki nagyon szereti a könyveket szagolni, nézegetni, olvasgatni. Könyvtárbeli kutakodása alkalmával megismerkedik a néző gyerekekkel. Rábukkan egy különlegesen nagy könyvre. Három mesét talál benne: A három kívánság, Az okos lány, A kőleves. Ezeket a meséket a fenti sorrendben „elolvassa” – eljátssza, elbábozza a gyerekeknek, miközben az előadás egyre inkább interaktívvá válik. Az utolsó mesében már tevőleges résztvevők a gyermekek is. Az előadást 3-tól 6 éves korig ajánljuk.
  • A kör négyszögesítése

    1921-ben egy szűk, koszos moszkvai szobában Vászja és Ábrám szokatlan feladatot kap az élettől: mindketten megnősülnek, a másik tudta nélkül. A fiataloknak nem csak a helyhiánnyal kell megküzdeni, hanem a forradalmi eszmék, a költő barátjuk, valamint egy feudalista bicikli is folyamatosan nehezíti a dolgukat. A szerelem azonban minden akadályt legyőz, nem számít, morális-e.
  • A kör négyszögesítése

    A kör négyszögesítése

    A kör négyszögesítése című vígjátékunkat, amely öt fiatal együttélésének megpróbáltatásait tárja elénk a múlt század húszas éveinek Szovjetúniójából. 
    Az előadásból azonban kiderül: a hely és az időpont másodlagos, a mondanivaló akkor is, ma is éppúgy megállja a helyét... 
    Egy szűk és koszos padlásszobában él a munkás Vászja és az értelmiségi Iván. Pont egy napon, a másik tudta nélkül kötnek házasságot... Így a négy fiatalnak a darab során már nem csak a helyhiánnyal, a forradalmi ideológiákkal, költő barátjukkal és a szocialista családerkölccsel, hanem saját érzéseikkel is meg kell küzdeniük. És nem csak a padlásszobán, a Karl Marx-köteten, a párnán és a vacsorán, de előbb-utóbb saját házastársukon is osztoznak... 
    És hogy mi kell egy szolid szovjet házassághoz? Valentyin Petrovics Katajev kétfelvonásos vígjátéka szerint először is boldogság. Aztán sok félreértés, még több veszekedés, egy kis kergetőzés, fenyegetőzés, elszakadás, majd nagy, romantikus egymásra találás. Hiszen mondanunk sem kell, hogy végül minden akadályt legyőz: a szerelem.
  • A kóró és a kismadár

    A kóró és a kismadár

    Interaktív mesejáték, a Zanotta Art Egyesület előadásában. Itt nemcsak a kóró énekel együtt a kismadárral, miközben azt ringatja, hanem a gyerekek is. A dominószerűen pörgő mese alapja a kismadár, aki magányában a kóróval szeretne lenni, ám az egy sor feladat elé állítja a kismadarat. A helyszíneket bejárni három játékvezető segít a gyerekeknek, így eljutnak a kecskéhez, a farkashoz, a faluhoz, a tűzhöz, vízhez, a bikához, a bunkóhoz, a férgecskéhez és végül a kakashoz is.
  • A kőszívű ember fiai

    A kőszívű ember fiai

    A nemesdombi kastély ura, Baradlay Kazimir, akinek élete végére a „szívere mind patológiai, mind bibliai értelemben kővé vált", egy özvegyet és három fiút hagy maga után. A halottas ágyánál végrendelkezik a család sorsáról, miszerint legidősebb fia, Ödön diplomata legyen az orosz udvarnál, Richárd a katonai pályán haladjon tovább Bécsben, Jenő pedig tisztviselőként dolgozzon. Felesége pedig pár héttel az ő halála után menjen férjhez Rideghváry Bencéhez, politikai utódjához, mert ezt kívánja a család érdeke. Ám a „kőszívű emberfelesége'’ megfogadja: „Erőt adj, Isten! Az ő parancsát legyőző erőt!...halld meg, Uram, és úgy bocsásd színed elé lelkét, és úgy légy hozzá irgalmas a túlvilágon, ahogy én fogadom és esküszöm előtted, hogy mindazon rossznak, amit ő végakaratával parancsolt, az ellenkezőjét, mindennek az ellenkezőjét fogom teljesíteni!... Úgy segíts engem, végtelen hatalmasságé Isten!"
  • A kőszívű ember fiai

    A kőszívű ember fiai

    Másik Lehel - Medveczky Szabolcs- Vizeli Csaba
    A KŐSZIVŰ EMBER FIAI
    Történelmi musical
    A Monostori Erőd, a Premier Production és a Magyarock Dalszínház közös produkciója.

    Jókai Mór regénye alapján a szövegkönyvet és a dalszövegeket írta: VIZELI CSABA
    zene: MÁSIK LEHEL, MEDVECZKY SZABOLCS

    A történelmi musical a 19. századba, a szabadságharc idejére röpít minket. A császárpárti Baradlay Kázmér özvegye, szembeszegülve férje végakaratával, jó magyarnak, boldog embernek szeretné látni a fiait, akik forradalmár lelkületű anyjuk biztatására 1848-as forradalom ügye mellé állnak. A leggyengébbnek tűnő, fényes pálya előtt álló Jenő a szabadságharc leverése után az életét is feláldozza bátyjaiért. A műben a hazaszeretet, a testvéri és szülői önfeláldozás és a becsület mellett az árulás, az erkölcstelenség, a bosszú irányítja az embereket és a történelmet egyaránt.


    pözvegy Baradlayné, a kőszívű neje, özvegye NAGY ANIKÓ
    Baradlay Ödön, az elsőszülött CSENGERI ATTILA
    Baradlay Richárd, a második fiú BALOGH GÁBOR
    Baradlay Jenő, a legifjabb fiú MÁSIK LEHEL
    Liedenwall Edit, Richárd szerelme MAHÓ ANDREA
    Lánghy Aranka, Ödön szerelme BODNÁR VIVIEN
    Plankenhorstné Antoinette báróné TÓTH RENÁTA
    Plankenhorst Alfonsine úrhölgy KUCZMANN ÁGNES
    Rideghváry Bence, császári adminisztrátor LAKLÓTH ALADÁR
    Palvicz Ottó, vértes őrnagy, Alfonsine szerelme FECSKE DÁVID
    soror Remigia, rendfőnöknő NEMCSÓK NÓRA
    Fritz Goldner, diákvezér GOMBÁS ÁDÁM
    Huberg, Haynau hadsegéde GOMBÁS ÁDÁM
    Tallérossy Zebulon, magyar nemes GOMBÁS ÁDÁM
    Mausmann Hugo, verselő diák KRNCAN MILÁN
    Pál úr, Richárd szolgája PETŐCZ ANDRÁS
    Mihály mester, pesti csizmadia PETŐCZ ANDRÁS
    Haynau, császári tábornok, kormányzó MAKRAI PÁL
    Tormándy, haladó gondolkodású magyar nemes MAKRAI PÁL
    Görgei Artúr, honvédtábornok GERDESITS FERENC
    gróf Gálfaly Pál, magyar arisztokrata GERDESITS FERENC
    Lánghy Bertalan, protestáns prédikátor BENE ZOLTÁN
    Leonin, orosz nemes, Ödön barátja BENE ZOLTÁN
    Karl Ernst, törzshadbíró BENE ZOLTÁN
    Klapka György, honvédtábornok TAKÁCS EMIL
    Futár SZABÓ DÁVID

    továbbá
    Magyarock Dalszínház társulata
    Katonai hagyományőrzők Udovecz György vezetésével.

    Pirotechnika: KUBOVICS ATTILA
    Kellék: SZARVASSY CSABA ZSOLT
    Fodrász: PASTOREK KATALIN
    Jelmez: BALAI ZSUZSA, MÁSIKNÉ VIZELI ANITA
    Színpadkép: SIKLÓSI JÓZSEF Ybl-díjas építész, VIZELI CSABA

    Rendező munkatársa: KOVÁCS ANNA
    Színpadi mozgás, kaszkadőr szakértő: GYÖNGYÖSI TAMÁS
    Koreográfus: BAKÓ GÁBOR
    Rendező: VIZELI CSABA