Kategória Rendezés
  • Színházcsinálók - A vendég: Nádas Péter

    Színházcsinálók - A vendég: Nádas Péter

    A Szépírók Társasága és a Weöres Sándor Színház szervezésében Színházcsinálók címmel indult az a beszélgetéssorozat, amely a kortárs magyar irodalom és színház iránt érdeklődő közönséget szólítja meg. Az est folyamán az író, a színházi rendező és a színész saját szerepének értelmezésével mutatja meg, hogyan ölt testet a színpadon a papírra vetett szó. Nem csak műhelytitkokat, hanem magát az átváltozást, ahogy a szövegből előadás válik - ezt mutatja meg a Színházcsinálók.A belépés ingyenes.
  • Színházi Beavató program

    Színházi Beavató program
    Középiskolai osztályok számára a Tünet Együttes Sóvirág című darabjával

    2017. szeptember és 2018. június között több diákcsoport is ingyenesen vehet részt a Tünet Együttes független színházi társulat Beavató programjában. A kezdeményezés célja, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz a kortárs színházi világot. A program két, időben és térben elváló, de gondolatilag egy egységet képező részből áll. Első része egy iskolai keretek között megvalósuló beavató foglalkozás, második része a Sóvirág című darab megtekintése és az előadást követő beszélgetés. 

    A Sóvirág – avagy a létezés eufóriája című darab a történelemkönyvek távoli világát hozza testközelbe, valamint reflektorfénybe állítja a generációk közötti különbségeket és hasonlóságokat. Egyik főszereplője a 91 éves Fahidi Éva, az utolsó Auschwitz-Birkenau-túlélők egyike. A darab másik mesélője az Évánál közel 60 évvel fiatalabb Cuhorka Emese táncművész. Az előadás fő kérdése, hogy van-e átjárás e két világ között, átadható-e a tapasztalat? Vagy épp fordítva: meg lehet-e érteni egy mai fiatal problémáit egy olyan súlyú élettel a hátunk mögött, mint amilyen Évának jutott? 

    Mivel foglalkozik a Tünet Együttes?

    A Tünet Együttes egy olyan alkotói társulás, amelynek darabjaiban a szellemesség és a játékosság játsszák a főszerepet. Előadásaink egyszerre elgondolkodtatóak, drámaiak, gyermekien felszabadultak és felszabadítóak. Társulatunk nem ismer műfaji határokat, előadásainkban egyenrangú elemként kezeljük a szöveget, a mozgást, a zenét, a vizualitást, és kedveljük a különleges technikai megoldásokat. A Tünet Együttes működésében kezdettől fogva fontos a társadalmi szerepvállalás. Különösen lényegesnek tartjuk, hogy személyesen megszólítsuk a fiatal, tízes és húszas éveikben járó korosztályt, és felhívjuk figyelmüket a kortárs tánc és színház világára. 

    Hogyan néz ki maga a Beavató program?

    A beavató foglalkozás keretében a társulat tagjai, valamint egy drámapedagógus dupla órán adnak bepillantást a kortárs táncszínház világába, a Tünet Együttes egy adott előadásához kapcsolódóan. A foglalkozás 90 percben valósul meg: egy sor mozgásos, szöveges és drámai gyakorlatot (térérzékeléssel, koncentrációval, kontaktusteremtéssel, önismerettel kapcsolatos improvizatív feladatokat) tartalmaz, amelyeket az előadásban tárgyalt társadalmi kérdésekkel kapcsolatos közös gondolkodást indítják el. A foglalkozást tanítási időben, az iskola órarendjébe illesztve tartjuk, az intézmény által biztosított terekre alkalmazva, közösen egyeztetett időpontokban. 

    A program második része a Tünet Együttes egy, repertoáron lévő előadásának megtekintése. Az előadás-látogatására az iskolai beavató foglalkozásokat követően kerül sor, így a diákok már élményekkel és előzetes ismeretekkel gazdagon tekinthetik meg magát a darabot.  Ezt követően beszélgetést szervezünk, melyben a diákok kötetlen formában vitathatják meg benyomásaikat az előadások alkotóival, valamint a felmerülő kérdéseket összekapcsolhatják az iskolai foglalkozás tapasztalataival is. Az iskolai beavató foglalkozásokat az iskolák számára ingyenesen szervezzük, a színházlátogatásra pedig a színházakkal együttműködésben kedvezményes diákjegyeket biztosítunk. 
  • Színházi bestiák

    Színházi bestiák

    Egy emberöltővel Shakespeare halála után II. Károly újra színházat „csinál” a puritán Cromwell utáni romokon. Megnyitják kapuikat a kisebb színházakat működtető kocsmák és kuplerájok, és felélesztik a két rivális, a Hercegi és a Királyi Társulat játszási jogát. Sőt, először a színjátszás történetében, engedélyezik a nőknek nőként való színpadra lépését. Hősnőink: Doll, Nell, Mrs. Betterton, Mrs. Marshall és Mrs. Farley – az első fecskék. Meg kell küzdeniük a korabeli nézők előítéletével, akiket elsősorban az élvhajhászat vezet oda; meg kell húzniuk a határt kupleráj és színház között; el kell játszaniuk a színpadon és az életben egyként rájuk osztott szerepeket: hűséges feleség vagy hűtlen, kurva vagy szerető... Magukra kell, szabják a rájuk maradt művek korábban férfiak megformálta karaktereit: be kell „lakniuk” ezeket a nadrágszerepeket; ki kell taposniuk az utat a későbbi évszázadok színésznői számára. Mindeközben kétségbeesetten keresik saját szabadságukat…
  • Színházi Lecke

    Színházi Lecke

    A módszertani napot ajánljuk gyerek- és diákszínjátszó csoportvezetőknek, rendezőknek, drámatanároknak, színházi neveléssel foglalkozóknak, független színházi műhelyek munkatársainak, színház- és drámaszakos hallgatóknak, művészeti iskolák tanárainak, színi stúdiók tanulóinak, közművelődési szakembereknek, szakmabeli és szakmán kívüli érdeklődőknek.          
  • Színházi világnap

    Színházi világnap

    Diák színjátszó csoportok találkozója.
  • Színházi világnap a Figuránál

    Színházi világnap a Figuránál

    SZÍNHÁZI VILÁGNAP A FIGURÁNÁL
    // MÁRCIUS 27., HÉTFŐ //

    10:00-11:00 
    KÁVÉ A FIGURÁSOKKAL
    Helyszín: YourLivingRoom

    11:00-14:00
    KULISSZATÚRA (NEM CSAK) V-Vlll. OSZTÁLYOSOKNAK
    *A színház épületében előzetes bejelentkezés alapján.

    11:00-14:00
    MASZK KÉSZÍTÉS ÓVODÁSOKNAK ÉS KISISKOLÁSOKNAK
    *A színház előcsarnokában előzetes bejelentkezés alapján.

    16:00-16:30
    HalVirág Bábszínház: 
    A GYILKOS-TÓ LEGENDÁJA
    Helyszín: stúdióterem

    17:00-18:00
    NYÍLT PRÓBA A SZÍN-KRON CSOPORTTAL
    Helyszín: stúdióterem

    18:00
    ELŐADÁSVETÍTÉS
    Helyszín: YourLivingRoom


    * A KULISSZATÚRÁRA és MASZKKÉSZÍTÉSRE március 23-ig, csütörtök déli 12:00 óráig várunk jelentkezőket a 0752-227-011-es telefonszámon.

    A BELÉPÉS MINDEN PROGRAMRA INGYENES!
    A színház fenntartja a műsorváltoztatás jogát!
  • Színpad és kínpad 1956-1958

    Színpad és kínpad 1956-1958

    Pódium-dokumentum összeállításunk az 1956-os forradalom színházi történéseiből villant fel fontos, eddig kevéssé ismert tényeket.

    Az elmúlt negyedszázadban számos könyv, összeállítás született a forradalom eseményeiről. Az írások, a televízió sorozatai főként az események politikai aspektusait tárták fel, de hogy a színházi életben mi történt, arról keveset tudunk. Az egykori krónikák azt még megemlítik, hogy Sinkovits Imre szavalt a Petőfi szobornál, majd Bessenyei a Bem szobornál, de hogy mélyebb áramokban mi történt, arról alig valamit vagy semmit. A szuverenitási kísérletek, a vidéki események, a beszervezések, majd a büntetések változatossága az ártatlanul kivégzett Földes Gábor győri rendezőig, valamennyi külön is fontos árama a forradalom életének. Aztán a szétszóródás: a magyar színházi életből több mint százan elhagyták az országot, a Nemzeti vezető művészeiből a legtöbben, s közülük ketten öngyilkosságba menekültek. Igazi színészi karriert csak Ferrari Violetta futott be külföldön, sokan néhány hónapos vagy éves távollét után hazatértek. Sorsok és szakmai események dokumentatív felidézésére törekszünk versek, színészi vallomások, minisztériumi, rendőrségi, belügyi anyagok összeillesztésével.Fontos törekvésünk, hogy ne csak az 1956-os őszi eseményeket mutassuk meg, hanem a következményeket, a megtorlások változatos tényeit is. Ebben a jelben felvillantjuk Sinkovits Imre előkerült ’56-os naplójának részleteit, Darvas Iván, Bessenyei Ferenc, Mensáros László írásait és rendőrségi anyagait, Földes Gábor perének tényeit. Felhasználjuk Ablonczy László Régimódi színháztörténet – ÁVH-s iratokkal … és Raksányi Kutyával, továbbá „Templom, parlament, színpad, megannyi kínpad” című könyvének néhány kutatási eredményét. Albert Camus kiállása a magyar forradalom mellett közismert, de arról a magyar közvélemény nem értesült, hogy nemzetközi diplomáciai üggyé és különös háttérpolitikai játékká vált, amikor 1957 márciusában Yves Montand kelet-európai turnéja során felmerült a kérdés: tiltakozásul mondják-e le a moszkvai és budapesti fellépést feleségével, Simone Signoret-val. Ehhez a párizsi Irodalmi Újság anyagaiból merítünk az est műsorában, ezzel is utalva a forradalom és a magyar színészet becsülésének nemzetközi dimenziójára.Az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött: odon.rubold@nemzetiszinhaz.hu
  • Szívlapát

    „Átadom a korszakot. Működik.” Adott tehát két pár papucs az előszobában. Egy nőé és egy férfié, Igó Éváé és Zoltán Ároné. Két generáció, amely kortárs verseken keresztül létezik egymás mellett és/vagy egymásért. Anya és fia. Mester és tanítvány. Aki megbékélt önmagával és aki a tükörképével vitatkozik. Aki már tudja, milyen szeretni és aki még csak tanulja. Ahogyan fiatal rendezőpáros is most keresi, miként lehet az irodalmat a napi rutin részévé tenni. Legyenek türelmesek. „Ezek az ifjak. Még érnek.” Az előadás a Tilos az Á Könyvek kiadó Szívlapát című antológiájának nyomán született. A kötet verseit válogatta: Péczely Dóra. Illusztrátor: Dániel András.Az előadás időtartama 70 perc, megtekintése 14 éven felülieknek javasolt.
    Az előadás a Találkozások tehetséggondozó program keretében valósul meg.
  • Szívlapát

    Szívlapát

    A Szívlapát című versantológia 2017-ben jelent meg a Tilos az Á Könyvek kiadásában, Péczely Dóra szerkesztésében. A versgyűjteményben nyolcvanöt köztünk élő költő százötven verse olvasható. Vannak olyan szerzők, akik már évtizedek óta írnak, és vannak, akik meg sem születtek, amikor másoknak már verseskötete jelent meg.   Van négy színész és egy táncos-koreográfus. És van egy kötet, benne százötven mai magyar vers. És mindet elmondjuk. Nem, csak vicceltem. De húszat tényleg. Aztán hazamegyünk.  És nem csak szó lesz, hanem kép és ritmus is. De aztán tényleg hazamegyünk. Csak már máshogy, mint ahogy jöttünk. Uhhh. Ez menő, nem?


    Előadják
    Bakota Árpád
    Katona Gábor
    Mercs János
    Mészáros Ibolya
    Wessely Zsófia (korábban: Zeck Juli) Zene
    Dargó Gergely Videógrafika
    Jóvér Csaba Rendező
    Mercs János Az előadás időtartama: 60 perc szünet nélkül. Köszönjük Dániel András grafikusnak, hogy rendelkezésünkre bocsátotta a kötetben szereplő illusztrációkat.
  • Szmarana

    Szmarana

    20 éves a Sivasakti Kalánanda Táncszínház A Sivasakti Kalánanda Táncszínházat 1997-ben alapította Somi Panni azzal a céllal, hogy Dél-India klasszikus táncát, a bharatanátjamot megismertesse és megszerettesse a magyarországi közönséggel. A rendszeres klasszikus előadások mellett előtérbe kerültek az indiai technikát használó, de mégis inkább a mai közönségnek készülő darabok. Az indiai tánc kelléktára, ritmikai elemei, színészi játéka, kézjelei, mimikája olyan színpadi nyelvezetet hoznak létre, mely nem kötődik földrészekhez, kultúrákhoz, hanem egyetemesen beszél a közönséghez.
  • Szociopoly

    Szociopoly

    A Mentőcsónak a SZOCIOPOLY-val a társasjátékot és a drámát ötvöző interaktív színházi társasjáték műfaját teremtette meg.A darab a mai magyarországi kistelepüléseken élő szegény családok életéről szól. A családok jövedelemre csak segélyekből, alkalmi vagy feketemunkából számíthatnak – ezekből a forrásokból kell valahogyan megélni játékosainknak. A játék konstruálta valóságban mindenki szegény lesz egy-két órára és a saját bőrén fogja érezni a kirekesztődés szorítását. A játék érzelmi energiáját használjuk arra, hogy a résztvevők átélhessék a munka, pénz és erőforrások nélküli mindennapi túlélés feszültségeit.A falu lakói – akiket a nézők személyesítenek meg – döntéseket hozhatnak. Akarnak-e feketén dolgozni, befizetik-e a villanyszámlát, fordulnak-e uzsoráshoz kölcsönért? Ha egy játékos szembesül azzal, hogy milyen alternatívák közül választhat az, aki szegény, hogy mire is elég a segély vagy a családi pótlék, akkor van esélyünk arra, hogy az intolerancia helyett a szolidaritás irányába forduljon.A 10-15 nézőből álló csapatoknak (akik 4 tagú családokat – szülők és 2 gyermek – képviselnek) egy hónapig kell megélniük ezekből a forrásokból. A hónap napjait jelző táblán haladnak, miközben színészek mutatják be rövid jelenetek keretében a falu nevezetesebb lakóit: az uzsorást, a rendőrt, a polgármestert, akik közvetlenül meg is szólítják a nézőket. A nézőknek döntéseket kell hozniuk kiadásaikról és bevételeikről, de természetesen – akárcsak az életben –, a véletlen is befolyásoló tényezővé válik olykor…A SZOCIOPOLY a Mentőcsónak és a Gyerekesély Egyesület közös produkciójaként jött létre 2014-ben, Fábián Gábor rendezésében.  A SZOCIOPOLY-t már több mint 80 alkalommal játszottuk, az előadások nagyjából felét tartottuk felnőtt közönségnek, emellett 17-18 éves diákok számára is bemutatjuk tantermi színházi formában.