Kategória Rendezés
  • Kruppa Bálint - Királyi Akadémia

    Kruppa Bálint - Királyi Akadémia

    Kruppa Bálint hatévesen kezdett hegedülni, és ezzel egy időben csatlakozott Dobszay László Schola Hungarica gregorián gyerekkórusához. Tizenegy éves korától a Zeneakadémia Különleges Tehetségek Osztályában tanult Perényi Eszter növendékeként, aki zeneakadémiai évei alatt végig a legfontosabb mentora maradt. A hegedű mellett zeneszerzést is hallgatott. A tudományos szemlélet meghatározó szerepet tölt be a hegedűművész életében, így 2016-tól a Zeneakadémia Doktori Iskolájában folytat tanulmányokat. Doktori témájául Stravinsky hegedűműveit választotta – Stravinsky gyakorlatias, mindig a realitásból és a jelenből kiinduló művészetszemlélete rendkívül közel áll hozzá. A Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarának koncertmestereként – többek között Kocsis Zoltán irányításával – szerzett értékes zenekari tapasztalatokat. Jelenleg elsősorban a kamarazenére koncentrál, saját kvartettjével, a Kruppa Vonósnégyessel rendszeresen mutatnak be új műveket. 2013-ban részt vett a Lockenhaus Kammerfesten, és olyan kortárszenére koncentráló fesztiválok állandó közreműködője, mint a Concerto Budapest által megrendezett Hallgatás Napja vagy a pannonhalmi Arcus Temporum Fesztivál. 2015-ben elnyerte a Fischer Annie Ösztöndíjat, a Gundel Művészeti Díjat, valamint a Junior Prima díjat is. Mérföldkövet jelentett számára Bartók Hegedűversenyének előadása, és legfontosabb tervei közt szerepel Stravinsky Hegedűversenyének megszólaltatása, amelyet Bartóké mellett a műfaj 20. századi története legjelentősebb alkotásának tart.



  • Különbéke

    Különbéke

    Szabó Lőrinc, ahogy Adorjáni Bálint látja. Irodalmi est ínyenceknek, sok-sok dallal és zenével Szabó Lőrinc, akinek költészete – akárcsak személye – szenvedélyes, szemérmetlen és konok, egyidős a huszadik századdal, melynek már fiatalon egyik legkiválóbb költőjévé vált. Önmagáról és a világról is lesújtó véleménye volt, amit páratlan finomsággal és kedvességgel tudott költészetté varázsolni. Babits – korán felismerve tehetségét – tanítványává és barátjává fogadta, s Tóth Árpáddal közösen maguk mellé vették, hogy együtt fordítsák le Baudelaire életművét.
    Szabó Lőrinc élete során több ezer verset ültetett át magyar nyelvre. Baudelaire, Verlaine és Villon költészete többek között neki köszönhetően vált a hazai irodalmi kultúra részévé.

    Előadja: Adorjáni Bálint
    Zongorán kísér: Nagy Szabolcs

  • Különbéke - Szabó Lőrinc est

    Különbéke - Szabó Lőrinc est

    A Kaláka együttes 1969-es megalakulása óta - nemzedékről nemzedékre, lemezről lemezre - egyet jelent a magyar és az egyetemes költészet remekeinek megzenésítésével. Kirívóan konzekvens életművében a Kortársak című Szabó Lőrinc-vers volt az első, amelyet lemezre vett 1994-ben. Aztán tíz évvel később a Helikon Kiadóval együttműködve a Gryllus Kft. útnak indította a Hangzó Helikon-sorozatot, amelyben - Gryllus Dániel szavaival - "kezdettől fogva a megénekelni vágyott költők listáján szerepelt Szabó Lőrinc". De ahhoz, hogy összeérjen az ő rendkívüli költészete a Kaláka zenéjével, kellett még hét év. "Januárban - így Gryllus - nekiláttunk, válogattunk, olvasgattunk, eldöntöttük, hogy régi dalokat újra felveszünk, s műfordítások is szerepelnek majd. Márciusban mentünk először stúdióba. Aztán nyáron is született néhány új ének… majd novemberben elkészült a könyv és a CD."
    Erre épül az együttes Különbéke című estje, amelyen a megzenésített Szabó Lőrinc-versek (például: Különbéke, Szeretlek, Dsuang Dszi álma, Kortársak, Tücsökzene, Lóci verset ír, Hajnali rigók, Nyitott szemmel, Semmiért egészen, Vezér, A hitetlen büntetése) és -műfordítások (például: Shakespeare: 75. szonett, Villon: Az elveszett ifjúság siratása) mellett részletek hangzanak el a költő leveleiből, a verseihez fűzött kommentárjaiból és a róla szóló írásokból is.
  • Láthatatlan koncert – népdalok újratöltve, kortárs költök versei népdalokra

    Láthatatlan koncert – népdalok újratöltve, kortárs költök versei népdalokra


    Bartolf Zsuzsanna énekmondó előadása - Helyszín: RS9+ Vallai Kert (1075 Bp. Rumbach S. u. 10.)Műsoromban kortárs költők verseit fogom énekelni magyar népdalokra. Ezt azért tartom jónak, mert az utóbbi 10-15 évben készült népzenei feldolgozások szakmailag vitathatóak. Kevés olyan produkcióról van tudomásom, amelyben népdalokra énekelnek új szöveget. A dalok nincsenek feldolgozva, eredeti formájában adom elő, viszont a megfelelő szöveghez a megfelelő dallam ráéneklése esetén mind a kettő új tartalmat kaphat. A vers eredetileg énekelt műfaj volt,a népdal is változatokban, variánsokban él.. Szöveg és dallam soha nem kötődött szorosan egymáshoz. Fontosnak tartom, hogy nemcsak a régi falusi élet dolgait énekeljem meg, hanem mai élethelyzetekről énekeljek. Hiszek abban, hogy ez által a népdalt közelebb lehet hozni azokhoz az emberekhez is, akik nem hallgatnak népzenét, vagy esetleg idegennek érzik a falusi népszokásokat. Műsoromban lírai tartalmú versektől kezdve a szociális problémákon, helyzeteken át és az élet igenlést, pozitív szemléletet kifejező versekig sokféle téma megjelenik. Ezt a műsoromat többféle formában elő szoktam adni. Az egyik forma az, hogy maga a koncert vagy teljes sötétségben vagy félhomályban szól. 2012-ben indult el Láthatatlan koncert, hallhatatlan népzene c. koncertsorozatom. Most a negyedik sorozatban a Népzene újratöltve témában, amelyben a népdalok dallamaira kortárs költők verseit énekeltem. A láthatatlan koncert lényege, hogy a zene teljes sötétségben, vagy félhomályban hangzik el, úgy gondolom, hogy minél kevesebb vizuális ingert kap a közönség, annál jobban figyel a zenére és a versekre.Műsoromban Lackfi János, Kis Judit Ágnes, Erdős Virág, Jónás Tamás, és Falcsik Mari versei hangoznak el.
  • Liliomfi

    Liliomfi

    Szigligeti Ede legismertebb vígjátékát, a Liliomfit állítólag 2 délután alatt írta meg. Az ExperiDance Productionnek ennél kicsit több idő kellett, hogy táncjátékként színpadra állítsa a darabot – legyen mentségükre a sok vidám, kirobbanóan energikus tánckép, amely új életet lehel a XIX. század e klasszikusába.Román Sándor és Meskó Zsolt közös alkotása nem veszi komolyan a szerelmet, még ha olyan végzetszerű is, mint Liliomfi és Mariska románca. Komolyan veszi viszont a színházat, a zenét és a táncot, mágikus élménnyel ajándékozva meg a nézőket.
  • Liszt Ferenc Vegyes Kar koncertje-500 éves a reformáció

    Liszt Ferenc Vegyes Kar koncertje-500 éves a reformáció

    Liszt Ferenc Vegyes KarVivaldi: Magnificat Liszt Ferenc Vegyes Kar koncertje az istentisztelet keretében. Az istentiszteleten Vivaldi: Magnificat című művét adják elő.Szeretettel várjuk, a vasárnapi Istentisztelet keretében megtartott koncertünkre!Ünnepeljünk vendéglátóinkkal, meghívott vendégeinkkel és emlékezzünk az 500 éves reformációra!Vendégeink:Budafoki Református Kórus (művészeti vezető: Ábrahám Edit)Momento Kórus (művészeti vezető: Sziklás Tünde)Budafoki Ifjúsági Mozart Zenekar (művészeti vezető: Horti Gábor)Közreműködnek:Kánya Ditta, Pallagi Teréz, Földesi Gergely, Murai NorbertVezényel:Szabó Éva
  • Ludas Matyi

    Ludas Matyi

    Balogh Sándor azon ritka zeneszerzők egyike, aki kifejezetten gyerekeknek ír darabokat és kifejezetten hangszerismertető, a klasszikus zenét megkedveltetni kívánó céllal. Ráadásul nemcsak megírja ezeket a darabokat, hanem előadásukban is aktívan részt vesz mint karmester. Ezúttal a népszerű és tanulságos népmese nyújt lehetőséget a zenepedagógiának egy kamaraegyüttes segítségével, melynek zenészei a főváros legnagyobb szimfonikus zenekaraiból verbuválódtak. A műsor első felében Lukácsházi Győző segítségével először átbeszélik a gyerekekkel, milyen hangszercsoportok szerepelnek az előadásban, majd játékos formában megfeleltetik az egyes szereplőket az egyes hangszerekkel. Ezt követően kezdődik a műsor hangverseny része, amikor elhangzik a darab, amely a szerzőpáros korábbi műveihez hasonlóan nem szűkölködik poénokban! Az előadás végére remélhetőleg nem csak néhány hangszer ismeretével és némi csokoládéval lesz gazdagabb a közönség, hanem egy kiváló koncertélménnyel is!
  • Magashegyi Underground koncert

    Magashegyi Underground koncert

    A 10 éves jubileumát ünneplő, népszerű Magashegyi Underground tavaly nyáron hatalmas sikerrel lépett fel szimfonikus zenekari kísérettel a Városmajori Szabadtéri Színpadon. A koncert ereje nemcsak az ismert dalok teljesebb hangzással megszólaló különleges átdolgozásaiban rejlett, hanem a zenei világhoz szervesen kapcsolódó színpadi látvány is elvarázsolta a hallgatóságot. A Szimfonikus Remix Koncert sikere után az idei évben a Margitszigeti Szabadtéri Színpad hangulatos zöld környezetében csendülnek fel a jól ismert slágerek egy még látványosabb, kifejezetten erre az alkalomra készülő színpadi verzióban.

    A Magashegyi-dalok gondolatvilágából kiinduló új, dramatizált koncepció mutatkozik be augusztusban a Margitszigeten. Az előadás gerince a négy évszak, a négy őselem és az ember kapcsolatát járja körül a zenekar ismert, illetve erre a koncertre készülő új átirataival. A Magashegyi Underground és a nagy létszámú szimfonikus zenekar mellett gyerekkórus teszi még egyedibbé a hangzást, az est sztárvendége Molnár Leventeoperaénekes lesz. A Margitszigeti Szabadtéri Színpad nyárbúcsúztató koncertje különleges élményt ígér.
  • Mágikus Beatles parádé

    Mágikus Beatles parádé

    A Beatles zenekar teljes történetét bemutató előadás a BlackBirds együttessel.