CIRKUSZI ARTFORDÍTÓ

BEAVATÓ CIRKUSZI ELŐADÁSOK KÖZÉPISKOLÁSOKNAK

A Fővárosi Nagycirkusz új kezdeményezéseként ősszel különleges beavató előadásokkal készül a középiskolás fiataloknak a megújuló cirkuszművészet jegyében. A cirkuszművészet megújulása számos útkeresési formát és lehetőséget kínál az alkotóknak. Három igazán egyedi szimbolikával rendelkező kísérleti produkció is helyet kap majd a repertoárban. A programot kiegészítő beszélgetések során a fiatalok betekintést nyerhetnek az előadások szimbolikájába, megismerhetik a cirkuszművészet formanyelvét, elmélyülhetnek e csodálatos művészeti ág interpretációs lehetőségeiben.

Jegyárak:

Egy előadás megtekintése esetén: 1 500 Ft

3 különböző előadásra szóló bérlet: 3 000 Ft


RÓMEÓ & JÚLIA
maffiatörténet szerelemmel és bukással

2018. október 1-2. 16:00

A korszakban, amelyben a mi Rómeó és Júliánk játszódik, nincs helye a szerelemnek, csak az öldöklésnek. A megbékélés helyett itt bosszú, a csönd helyett csak üvöltés várható. A kérdés nélkül való szerelmet maga alá gyűri a birtoklási vágy, s a történet főszereplőinek élete elbukik családjaik háborúskodásában. Rómeó és Júlia egy villanásnyi időre téren és időn kívül kerülnek és találkoznak a határtalan szerelemmel. Mindössze 5 napos történetük a mennyet és poklot is elhozza Nekik, de a harag, a két gazdag maffiacsalád dühödt indulata végül maga alá gyűri és halálba kergeti a tragikus sorsú szerelmeseket. A 70 perces előadás a cirkuszművészet és a fizikai színház eszközeivel jeleníti meg a maffia környezetbe helyezett veronai történetet. A fiatal artisták lenyűgöző biztonsággal működnek mind a színház, mind az artistaművészet terén, s jelenítik meg a drámairodalom talán legismertebb szerelmi történetét.

„Ez a produkció egy nagyon érdekes kísérletként született meg a cirkusz- és mozgásművészet összekapcsolásával egy dramatikus történeten belül.

Leginkább az érdekelt, mi történik belül, milyen viszonyok, milyen belső állapotok zajlanak a szövegek mögött. Másrészt néztem, milyen zsánerszámokkal, milyen izgalmas cirkuszi mutatványokkal tudok dolgozni, amelyek beilleszthetők a cselekménybe. Sokszoros oda-vissza keresgélés volt, amíg meg nem találtam, hogy hogyan lehet érzékletessé tenni szöveg nélkül, gesztusokkal, akciókkal, párosokkal, tömegjelenetekkel és magukkal a mutatványokkal ezt a történetet.” Uray Péter (rendező)

Előadás hossza: 70 perc


RENGETEG – Looking Out

2018.október 4-5. 16:00

Az előadás a Sziget Fesztivál, a Fővárosi Nagycirkusz, a Baross Imre Artistaképző, valamint a világhírű The 7 Fingers kanadai újcirkusz társulat együttműködésében jött létre.

Az öthetes próbafolyamat kivételes lehetőség volt a 19 fiatal artistaművésznek, hogy a The 7 Fingers nemzetközileg elismert művészeti vezetőjével, Samuel Tétreault-val, és magyar társrendezőjével, Téri Gáspárral dolgozzanak együtt. Improvizációs gyakorlatok és önelemző feladatok segítségével lehetőséget kaptak arra, hogy felfedezzék saját kreativitásukat, és képet kapjanak arról, hogy cirkuszművésznek lenni – az akrobatikus képességen és virtuozitáson túl – arról is szól, hogy a saját érzékenységüket, emberi mivoltukat is megosszák a közönséggel.

Ezek a fiatal művészek a karrierjük legelején állnak, és a magyar cirkuszművészet jövőjét képviselik. A RENGETEG – Looking out című produkció az utazásuk kezdete!

Samuel Tétreault 7 éven keresztül tanult a Montreál Nemzeti Cirkusziskolában, ahol az artistaművészeten túl a tánc és a színház világa felé is szenvedélyesen fordult. Kéz-egyensúlyozó számával számos nemzetközi cirkuszfesztivál díját elnyerte. 2002-ben – a háta mögött 1500 fellépéssel a Cirque du Soleil egyik legnépszerűbb műsorában, az Alegríában, a Cirque Éloize turnéelőadásaiban, valamint számos neves kabaréműsorban Németországban – 6 művészeti igazgatóval együtt társalapítója lett a montreali székhelyű 7 Fingers cirkuszművészeti kollektívának, amely világhírű produkcióiról híres az egész világon. A művészek saját előadásai, Broadway show-k, művészi együttműködések, olimpiai rendezvények, televíziós műsorok hordozzák a sokszínűség nagyköveteinek, a kortárs cirkuszművészet egyik legnépszerűbb képviselőjének, a 7 Fingers formációnak vitathatatlan jelét. Tétreault a legtöbb 7 Fingers show-ban társrendezőként működik közre, de a színpadon is feltűnik több produkcióban.

Előadás hossza: 70 perc


EGYENES LABIRINTUS

2018. október 8-9. 16:00


Artisták, versek, Yonderboi zenei mixe és két színész – felépül egy koherens világ, amelyben a színház és a cirkusz közelebb kerül egymáshoz.

Egy páratlan összművészeti produkciót láthat a közönség irodalom és cirkuszművészet bámulatos kompozíciójaként, Hegymegi Máté rendező-koreográfus rendezésében. Az előadást Pilinszky János Egyenes labirintus című verse ihlette, s Yonderboi azonos című hanganyaga szolgál alapjául, új jelentést adva a klasszikus cirkuszi számoknak.

Pilinszky, Weöres, Szép Ernő, Shakespeare, Karinthy és Ady költeményei szólalnak meg az impresszív zenei válogatásban, melyek emlékeket, asszociációkat hívnak elő egy idősödő clownban. Az ő szemszögén keresztül kísérjük végig egy párkapcsolat stációit, a felfedezés vágyától a fojtogató hiányig.

Előadás hossza: 50 perc